portret-ok

Joanna Świerczyńska

Warszawianka, ukończyła grafikę na warszawskiej ASP w pracowni grafiki – linorytu prof. Haliny Chrostowskiej i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Przez 8 lat związana z ” Gazeta Wyborczą” jako grafik i rysownik. Pracuje w technice monotypii, maluje obrazy, rysuje.

„Najbardziej lubię pracować nad cyklami zajmując się kilkoma pracami jednocześnie. Eksperymentuję z materiałami-tuszami, gliną, drewnem, materiałami wtórnymi, używając różnorodnych narzędzi wypróbowuję nieoczywiste rozwiązania. Interesuje mnie człowiek, jestestwo natury, ich wzajemne powiązania które staram się przedstawić również przy pomocy użytych materiałów”

Układa programy, współpracuje z grupami kreatywnymi i realizuje warsztaty autorskie, –  min. dla kobiet osadzonych w wiezieniu na Grochowie, warsztaty dla seniorów. Prowadziła min:Cykliczne zajęcia z osobami chorymi na Alzheimera-Centrum Alzheimera. Warszawa – 2014, Cykl zajęć plastycznych dla dorosłych w JCC Warszawa -Jewish Community Center – Centrum Społeczności Żydowskiej – 2014. Prowadzi autorski program Koło Gospodyń Miejskich Maluje. Współpracuje z Fundacjami i organizacjami pozarządowymi, przewodnikami praskimi a także z Zachęta – Galeria Narodowa, Wars-Off, Spotlight Kids, Fundacja Dom Kultury, Galeria Labirynt -z Lublina. W marcu 2018 r. zakończyła roczny w kursie zawodowy „Arteterapia-Kultura przeciw Wykluczeniu” rekomendowany przez NCK.

Współtworzy akcję artystów praskich „Stan Rzeczywisty – nocne spotkania z twórcami” i jest uczestniczką wydarzeń tej akcji od 2014 r.

Od 2012 r. współpracuje twórczo z artystą rzeźbiarzem Pawłem Althamerem przy artystycznych działaniach określanych jako Kongres Rysowników rozpoczętych podczas 7 Berlin Biennale (Berlin, Rzym, Pekin, Ivano Frankovsk, Turyn, Warszawa). 

Wspólnie z Althamerem prowadzi zajęcia artystyczne z Grupa Nowolipie osobami chorymi na SM w Ognisku na Nowolipkach od 2013 r.

Ostatnie wystawy indywidualne:
galeria „Klitka” – malarstwo olejne, 2011
galeria „Graże”- malarstwo olejne,  2012
galeria „Graże”- malarstwo olejne,  2013
galeria „Graże”- malarstwo olejne, „Szinuazerie”  2014

Ostatnie wystawy zbiorowe:
Projekt „Arka” Świecie 2015
Projekt „Nomada” -Kielce 2016
8 KOBIET – wystawa interdyscyplinarna w 3one33 – Warszawa lipiec 2020

Zbiorowe wystawy grupy Stan Rzeczywisty min w : Centrum Promocji Kultury na ul. Podskarbińskiej 2016,  w Centrum Kreatywności na ul. Targowej, oraz Noc Muzeów w przestrzeni deweloperskiej „Bohema „ ul Szwedzka 20 – maj 2018,  Wystawa zbiorowa grupy Stan Rzeczywisty pt. „Obnażenie” w Galerii Stara Prochownia -wrzesień-październik  2019.

Zbiorowa wystawa grupy Stan Rzeczywisty w Centrum Kreatywności na ul. Targowej, oraz Noc Muzeów w przestrzeni deweloperskiej „Bohema „ ul Szwedzka 20 – maj 2018

Prace w kolekcjach państwowych (min. kolekcja miasta Kolonii-Niemcy) oraz prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, USA, Anglii.

ADRES: Pracownia Joanny Świerczyńskiej, ul. Łomżyńska 30

UDOSTĘPNIJ TO MIEJSCE

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email