123134828_1005190223327401_7958968010695524982_n

Ewelina Bluj

Ewelina Bluj to wywodząca się z Wilna artystka polskiego pochodzenia. Jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej ASP. Od wielu lat mieszka na warszawskiej Pradze, która stała się dla niej inspiracją do prezentowanego cyklu rysunków powstałych na podstawie obserwacji życia codziennego mieszkańców dzielnicy. Ich obecność w rysunkach wyszczególnia, zmniejszając pikselową rozdzielczość, nawiązując tym samym do technologii fotografii cyfrowej.

Prof. Jan Wiktor Sienkiewicz o cyklu Eweliny: „Eweliny Bluj piksele praskiej rzeczywistości „Widoki warszawskiej Pragi, z jej zachowaną w dużej części, niezniszczoną działaniami drugiej wojny światowej tkanką architektoniczną i społeczną, niejednokrotnie stawały się powodem do artystycznych inspiracji i plastycznych obrazów przeniesionych na płótno malarskie. Scenymigawki z życia codziennego tej warszawskiej dzielnicy, widziane oczami Eweliny Bluj, znacznie odbiegają jednak od tych ilustracji, któreby tylko przywołać jako przykład – w 1997 roku pojawiły się w publikacji pt. Warszawska Praga w malarstwie współczesnym. Nie są to banalne, ilustracyjnie podrasowane widoki i sceny rodzajowe. Warszawska Praga Eweliny Bluj jawi się jak ocean niewyczerpalnych tematów nasyconych wielowarstwowością znaczeniową; oplecioną tkanką zdarzeń i ludzi specyficznych jedynie dla tej dzielnicy przedstawionych przez artystkę malarskimi środkami wyrazu, wymykającymi się utartym kanonom estetycznym”.

Urodzona w 1995 roku w Warszawie, z litewskich rodziców polskiego pochodzenia, Ewelina Bluj swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Wilnie. W latach 2001–2011 uczęszczała do Szkoły Podstawowej im. Antoniego Wiwulskiego, a w latach 2011–2013 do miejscowej szkoły średniej im. Szymona Konarskiego. W tym okresie pozostawała pod fachową opieką malarską swojego ojca – artysty malarza Roberta Bluja – w jego wileńskim Studiu Rysunku i Malarstwa. Po maturze rozpoczęła studia akademickie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Na pierwszym roku studiów 2013/14 była uczennicą w pracowni malarstwa prowadzonej przez profesora Artura Winiarskiego oraz w pracowni rysunku pod kierunkiem profesor Joanny Gołaszewskiej. W latach 2014–18, studiowała w pracowni malarstwa profesora Krzysztofa Wachowiaka i w pracowni rysunku profesora Czesława Radzkiego. W 2018 roku uzyskała dyplom z malarstwa pod kierunkiem profesora Krzysztofa Wachowiaka i aneks z form rysunku współczesnego pod kierunkiem profesora Czesława Radzkiego.

UDOSTĘPNIJ TO MIEJSCE

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email